FANDOM


Dæ du kæinn gjøra før å gjøra vår ołbok bære, er å lægga tæl eit dialektoł, om du ær frå områet.

Åssen du lægger tæl eit ołEdit

Dæ fysste du gjør når du skar lægge tæl eit oł er å førstå den vanlige måten vi registrerer eit oł hær, som vist i dætti eksempelet frå jøtt;

{{lowercase title}}
==Etymologi==
{{col-begin}}
{{col-2}}
===Uttale===
{{IPA|/ˈjøt/}}
===Adverb===
Frå gamalnorsk ''jǫtunn'' "ein kjempe, gigant", sama rot til svensk ''jätte'', frå proto-germansk ''*etunaz''.
*Veldig
**''Je er jøtt slitin i knea!''
{{col-2}}
{{Kart|Ha|0}}
{{col-end}}
[[Kategori:Dialektord frå Haland]]
  • Den fysste raden; {{lowercase title}}, viser at ołet skrives mæ ein liten bokstav. Men dætti gjør vi itte mæ stadnamn, som Mjøsa.
  • "Kłamma" i ==Etymologi==, viser at dæ er ein ny seksjon i artikkel'n. Desto meire =-er, desto mindre seksjon.
  • Så bruker vi mała {{col-begin}} og {{col-2}}, som deler artikkel'n ætter raar.
  • Uttałe-seksjonen er åsså nødvendig. Lægg mærke tæl at vi brukar no som heiter IPA, som er eit internasjonalt fonetisk alfabet før å nøyaktig transkribere oł. Sjå dei forskjellige teigna i vår alfabetartikkel.
  • Så ser du seksjonen som spesifiserer håkken ołkłasse dæ ær. Om du veit om ein etymologi før ołet, så gjenne lægg 'n tæl! Definisjonen ta ołet markerer du med éin *, og eit eksempel med 2 *-er.
    • Om ołet hadde vøri eit substantiv hæll eit verb, så vil vi at du lægger til bøygjingen ta ołet, sånn at dæ er lettere å førstå ołet.
    • Eit eksempel med eit substantiv;
Eintal Fleirtal
Ubunden Bunden Dativ Ubunden Bunden Dativ
hæinn hæinnen hæinna heinner heinna heinnom
{{S|hæinn|hæinnen|hæinna|heinner|heinna|heinnom}}
    • Og eit verb;
Infinitiv Presens Preteritum Prefektum Imperativ Presens
partisipp
å komma kjæmm
kjemmer/kommmer på Ha, Ri, og Ro.
har kom kømmi kom kommenne
  • Så kjæm den æinnre raden i artikkel'n, og den brukes før å markera å hen eit oł brukes;
    • G - Głåmdaln
    • Ha - Hadeland
    • He - Heimarkja
    • L - Læinn
    • Ri - Ringerike
    • Ro - Romerike
    • S - Sołir
    • To - Totn
    • Tv - Tværrdała
    • Ø - Østerdaln
    • Om ołet brukes kun i éin kommune, marker dæ med tał, som er regna nołifrå (sjå vår kategori med fila).
    • Dæ ær åsså obligatorisk å ha ein |0| ætter dæ fysste læddet;
{{Kart|G1|0|Ø3|0|Ri2|0}}
  • Huss så å markera {{col-end}} og ein kategori, f.eks.;
    [[Kategori:Dialektord frå Østerdalen]]
    hæll
    [[Kategori:Felles dialektord]]
    om ołet brukes i heile områet vi dekkjer hær.

Je håper at dekk for ein triveleig tid her væ lægge tæl oł hær!